Mitovi o padu i povredama seniora

Mitovi o padu i povredama seniora

Hladno vreme sa sobom donosi brojne zimske radosti, koje najviše vole najmlađi. Međutim, kod onih starijih postoji bojazan od poledice, padova i povreda.

U nastavku, pogledajte koji su to mitovi o padovima i povredama kod seniora. Edukacija je prvi i najbitniji korak prevencije.

Mit 1: Muškarci, budući da su fizički aktivniji, imaju veći rizik od fatalnih povreda prilikom padova. Istina je zaparvo upravo suprotna. Veća je verovatnoća da će žene pasti i da će se tom prilikom fatalno povrediti.

Mit 2: Ako ste senior, pašćete sigurno i prihvatite to. Seniori bi trebalo da insistiraju na tome da neće pasti i da se toga ne plaše. Tako neće uticati na kvalitet života i živeće slobodnije i zdravije.

Mit 3: Ne postoji sistematski pristup koji može da pomogne seniorima da se ne povrede kod kuće. Istina je da postoje brojne strategije koje umanjuju ovaj rizik. Oprez, traženje pomoći i izbegavanje poslova, poput penjanja na merdevine, su samo neki od njih.

Mit 4: Pad, naročito onaj ozbiljan, donosi i nesposobnost osobe da samostalno živi i funkcioniše. Ništa nije dalje od istine. Uzrok pada prvo mora da se utvrdi. Jer se uzrok onda može popraviti i dovesti do plana prevencije. Nema razloga zašto bi senior, u slučaju pada, bio osuđen na zavisnost od drugih.

Mit 5: Padovi jedino nastaju usled atrofije mišića i pogoršanja celokupnog zdravlja. Istina je da različit spektar faktora utiče na padove. Mnogi padovi dešavaju se zbog problema s vidom, vrtoglavica, mentalne nestabilnosti, smanjenog svetla, poledice i drugih faktora.

 

 

About the Author

Comments are closed.